Kırklareli Devlet Hastanesi

Kırklareli Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü
Kırklareli Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Bebek Dostu

Güncelleme Tarihi: 20/02/2018

                             bebekdostu.jpg                                                                                                

KIRKLARELİ DEVLET HASTANESİ

BAŞARILI EMZİRME POLİTİKAMIZ

Emzirmenin anne ve bebek sağlığı yönünden yararlarını ve anne sütünün öneminin anlatılması için tüm anneleri emzirmeye teşvik etmek amacıyla kurumumuza ait bir emzirme politikası hazırlanmış ve tüm sağlık personeline sunulmaktadır.

2. Tüm sağlık personeli politikamız doğrultusunda düzenli aralıklarla eğitim almaktadır.

3. Hastanemize başvuran tüm gebelere anne sütü ve emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda eğitimler yapıyoruz. Bu konuda kurumumuzdan yardım talep edebilirsiniz.

4. Doğumdan sonra ilk yarım saat/bir saat içinde bebeklerin anneleri ile ten temasını kurmasını sağlayarak emzirmeye başlamaları ve bebeğin memeye iyi yerleşmesini sağlayarak bebek her istediğinde emzirilmesi konularında annelere bilgi ve destek vermekteyiz.

5. Annelere emzirmenin nasıl olacağı ve bebeklerinden ayrı kaldıkları zamanlarda sütün salgılanmasının devamlılığını nasıl sürdüreceklerini gösteriyor ve sağılmış sütün saklama koşullarını anlatıyoruz.

6.Tıbbi zorunluluk olmadığı sürece bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesinin gerektiği, hiçbir yiyecek ve içecek verilmesine gerek olmadığı konusunda anneleri bilgilendiriyoruz.

7. Hastanemizde doğum sorası dönemde anne ve bebeğin 24 saat bir arada kalmalarını sağlıyoruz.

8. Bebekleri her istediğinde emzirmeleri konusunda tüm anneleri bilgilendirerek teşvik ediyoruz.

9. Kurumumuza başvuran tüm annelere bebeklerine biberon ve emzik vermemeleri konusunda bilgi veriyoruz.

10. Anneler taburcu olduktan sonra emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri bebeklerin ve kendilerinin kontrollerini yaptırabilmeleri açısından başvurabilecekleri sağlık kuruluşları ve anne destek grupları hakkında bilgilendiriyoruz.

11. Hastanemizin her sahasında Uluslararası Mama Kodu uygulamaları benimsenmiş olup, anne sütü muadili ürünlerle ilgili reklam materyallerinin bulundurulması yasaktır.

12. Kurumumuza yeni başlayan sağlık personeline “Bebek Dostu Kurum” eğitimi verilmektedir.

13. Kurumumuzdan hizmet alan emziren annelerin yararlanabileceği emzirme odamız bulunmaktadır.